21 May 2012

Erinevad piimasordid

Toimunud on rohkelt sündmusi. Kusagilt tuleks lõpuks alustada enne kui see päris üle pea ulatub...Või nagu naljahambad on öelnud mehe kohta, kes seisab vööni vees: "See ulatub tal üle mõistuse."
Meie siin supleks varsti piimas, kui tarbimine puuduks. Sest meil on nüüd:
1. rinnapiima (hahaa, ärge unistage :-))    Hoopiski mammaks sain teist korda! 14. aprillil hommikul sündis meile imeilus tütretütar! Noored läksid nime panema ja soovisid emme järgi  Daisiki´t. Ja ülla- ülla EI SAAGI panna nime, mis algab D, G, B, C tähega!!!! Uskumatu! Mis meil hakkavadki olema siis Kabrielid ja Pirgitid w?? Nii saigi Taisiki)
2. lambapiima (küsite, miks alles märtsis sündinud tallede kõrvalt utepiima varastan? Aga järjekordselt käis karjas ikka üks ja seesama naabri peni ning rebis kõik Trinity kolm talle lõhki. Mitte keegi ei jäänud elama! Tänu ebapädevale piirkonna veterinaarile piinlesid Tsaar ja Täringuvise üle ööpäeva. Trühvlikese üllatunud ja piina täis silmad, soolikad väljas ei unune mul veel niipea)
3. märapiima (uusi varssu pole aga Renessanss käib jätkuvalt Rate.ee alla sööma. Ise on varsti emast suurem kaheaastane täkuraisk. Üritab kargutada suuri tori märasid, loodetavasti pole asja)
4. kitsepiima (loomulikult, nüüd juba 20 liitrit päevas. Aga pärast peni rünnakut tõmbas kõigil äsjapoeginutel piimakoguse miinimumi, läks kolm nädalat, enne kui taastus. Suur õnn ja juhus, et olin toonud kotitäie Denkamilki vadakupulbrit. Sedagi esmakordselt elus ja vaid seetõttu, et talleuputus pani tegutsema. Ka esmapoegijatel tuli kolmikuid ja Klaabul lausa nelikud. Kõige uskumatum kits on sel aastal Tuija. Esimese poegimisega 3 talle ja piima annab nüüd  lausa 4 liitrit päevas. Ise näeb välja nagu ei usukski)
5. koerapiima (ma ei tea, mida mõtleb meie emane rottweiler. Kas ta tunneb, et talled võivad ohtu sattuda? Igal söötmiskorral keerleb ta ümber tallede ja sätib neile oma nisad ette. Lunt, Pasha ja Kelluke lutsutavadki seda piskut, mis sealt tuleb!)
 Lisaks oli meil veel vahepeal kameruni kitse piima, vahtramahla ja vadakupulbrijooki kuid kõigi nende sortidega on selleks korraks hõissa. Vaher ei jookse enam, kamerun Mäki on ilmselt tiine ja poegib juulis ning kaks 25- kilolist pulbrikotti on talledele sisse joodetud. Jäägitult! Neli korda päevas poleks jõudnud juustu vorpida ja vadakut talledele joota. Nüüd kolme korraga päevas saab miskitmoodi hakkama. Käestjoojaid tallesid on jäänud 10. Klaabu võttis Misirlou täielikult toita, Klaabu teise talle Avang´u võttis Tuisu, Mona toidab üht oma kolmikutest, Blanketti. Kahte suuremat talle Mona ei tunnista. Mileedi on saanud 3 kuud täis, söögu heina ja jõusööta.
Hallika närvisüsteem oli pärast rünnakut täitsa rikkis. Tal vahepeal ikka väga tõsiselt kruvid logisesid. Vahepeal käitus nagu sikk. Tema ja Öö said retsida ent jäid elama, eakas kits Tillu hukkus. Tillu oli jõudnud vaid 8 päeva varem poegida, temast jäid maha 2 kena valget kitstalle Otilie ja Musisuu.
Oli just möödunud töine veebruar ja märts REL loendajana. See töö oli ülihuvitav ja tasus ennast tõesti ära! Teadnuks, et nii hästi makstakse, võinuks lasta ennast rohkemgi nöökida (aga nöökajaid oli väga üksikuid, ühe käe sõrmedel üles lugeda- paar meeleheitel koduperenaist, üks kohalik valvejoodik ja üks huvitav onkel, kes süüdistas mind oma lapselapse siiami kassi varguses ja siis veel üks onkel kelle kasvatamata krantsile närvigaasi sutsaka irevil koonu suunas lasin )
1. aprillil andiski kohe avalöögi Klaabu oma nelja tallega. Sealt edasi terve nädal, peaaegu iga päev said järjest kõik kitsed maha. Ainult Luige oma Suure- ja Väikse- Peetriga pisut hiljem ja mõni aeg pärast peni rünnakut. Kas ehmatus võis põhjustada, et üks loode arenes edasi ja kasvas ning teine jäi täpselt poole väiksemaks? Praegu ei saa enam suuruse vahest väga arugi, Väike- Peeter on väga tragilt järele kasvanud. Lugesin välismaistelt saitidelt, et pole mingi ime, kui sündivatest loodetest üks on normaalne ja teine samal ajal enneaegne. On väga tavaline, et enneaegsel (kuna silmad ja kopsud arenevad välja kõige viimasena), on probleemid silmade ja hingamisega. Põhjusi võib olla erinevaid ent enamasti siiski tiine kitse sööt. Väike- Peeter oli küll igati välja arenenud aga miniatuurne. Üks enneaegne mul siin hetkel siiski on, esmapoeginud Tuija kolmiktall. Imekombel ta siiski veel elab, kuigi piirkonna vet viskas põgusa pilgu ja ütles, et sellega pole midagi teha.
Seda ei osanud ette kujutada, et seekordne tallekasvandus sedapidi kujuneb. Niisugused juhtumid õpetavad toime tulema. Võib väita, et minu oskustes on toimunud hiiglaslik areng just poegimise ja vastsündinud tallede eest hoolitsemise valdkonnas. Kohalikust vetist (ja näib, et väga paljudest volitatud vettidest terves Eestis) pole ju tolku. See on pikk teema. Hetkel pean katkestama, sest äikesekõmin läheneb! Asjatundlikku abi kitsede teemal saab Ants Kuksilt ja Liilia Talilt, see on Rõõmu talu Kolski külas Karula kandis!
Ja KAPRAMASSAAZ! See väärib omaette kirjeldamist. Ka tänased kliendid said seda proovida!
Siin üks nutikas vahtralüpsi meetod:


See eurolaul on väga ilus ja kõlab nagu järelehüüe mu hukkunud Tsaarile, väikesele jäärapoisile:

No comments:

Post a Comment